Наш обов’язок - соціальний захист інвалідів праці
Про діяльність Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України із соціального захисту інвалідів праці розповідає директор виконавчої дирекції Фонду Юрій МЕЛЬНИКОВ:
«Для інтеграції людей з обмеженими можливостями у суспільство Генеральна асамблея ООН проголосила 3 грудня Міжнародним днем інвалідів. Завдання Всесвітньої програми дій, до якої долучилася й Україна, полягає у проведенні ефективних заходів для запобігання інвалідності та відновлення працездатності постраждалих.
З часу заснування у 2001 році в Україні Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань державна політика стосовно інвалідів праці зазнала кардинальних змін. За радянських часів кошти спрямовувалися тільки на соціальне забезпечення цієї категорії громадян, тобто пасивний захист.
Сьогодні державна політика спрямована на соціальний захист таких громадян. Мова йде про створення у суспільстві відповідних умов і рівних можливостей для реалізації життєвих потреб, здібностей і творчого потенціалу кожного з метою реалізації рівності і повноцінної участі постраждалих на виробництві у соціальному житті й розвитку своєї країни.
Тому одним з основних напрямів роботи Фонду є турбота про соціальний захист тих людей, які в результаті отриманих ними на виробництві травм або професійних захворювань, стали інвалідами праці.
Станом на 1 жовтня 2010 року на обліку у Фонді перебувають 149 901 інвалід праці, з яких 4 294 – це інваліди І групи, 22 720 – інваліди ІІ групи та 122 887 – інваліди ІІІ групи.
Система загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань гарантує зазначеній категорії страхові виплати, які здійснює Фонд, та забезпечення широким спектром медико-соціальних послуг, а саме: санаторно-курортним лікуванням, забезпеченням технічними засобами реабілітації, автомобілями, додатковим харчуванням, протезуванням, лікарськими засобами, лікуванням у лікувально-профілактичних закладах, проведенням виплат на постійний сторонній, медичний та побутовий види догляду тощо.
Тому і найбільша частина загальної суми страхових виплат по Україні припадає саме на шахтарські регіони (77%), а саме: у Донецькій області - 40%, у Дніпропетровській - 16%, Луганській – 15%, Львівській – 6%. У цих регіонах і найвищий середньомісячний розмір страхових виплат: у Дніпропетровській області – 1177,46 грн., Львівській – 1147,59 грн., Донецькій – 971,62 грн.
Крім того, Фонд разом з відповідними службами охорони здоров’я за призначеннями лікарів забезпечує інвалідів повним обсягом медичної допомоги, а саме: утриманням в лікарнях, реабілітаційних та санаторно-курортних закладах, обслуговуванням вузькопрофільними лікарями та лікарями загальної практики, доглядом медичних сестер удома, в лікарні або лікувально-профілактичному закладі, а також забезпеченням інвалідів протезно-ортопедичними виробами, необхідними лікарськими засобами, окулярами, слуховими апаратами, спеціальними засобами пересування, зубопротезування та ін.
Протягом 9 місяців 2010 року Фондом було надано 40 264 інвалідам медико-соціальних послуг на загальну суму 165,3 млн. грн., а саме: лікування в лікувально-профілактичних закладах – 18 133 інвалідам праці на суму 25 млн. грн.; санаторно-курортне лікування – 9 248 інвалідам на суму 72,4 млн. грн.; протезно-ортопедичні вироби – 1 288 інвалідам на суму 7,9 млн. грн.; протезування зубів – 22 інвалідам на суму 45,7 тис грн.; протезування очей – 41 інваліду на суму 13 тис грн.; слухові апарати – 122 інвалідам на суму 93,9 тис грн.; лікарські засоби – 17 865 інвалідам на суму 24,4 млн. грн.; додаткове харчування – 267 інвалідам на суму 853,8 тис. грн.; спеціальний медичний догляд – 1 120 інвалідам на суму 7,9 млн. грн.; постійний сторонній догляд – 4 330 інвалідам на суму 15,8 млн. грн.; побутове обслуговування – 5 544 інвалідам на суму 10,1 млн. грн.; спеціальні засоби пересування (коляски) – 336 інвалідам на суму 253,6 тис. грн.; бензин, ремонт автомобілів та транспортне обслуговування – 5 406 інвалідам на суму 395,8 тис. гривень.
З метою більш досконалого виконання статті 21 та 34 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» постановою правління Фонду затверджено «Положення про забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання слуховими апаратами, зубопротезуванням, очним протезуванням, окулярами, контактними лінзами, постільною та натільною білизною, постільними речами, гігієнічними виробами, перуками» та «Положення про організацію лікування, медичної реабілітації та забезпечення потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання лікарськими засобами та виробами медичного призначення», що дозволить впорядкувати забезпечення потерпілих на виробництві вказаними послугами та виробами, посилити їх соціальний захист і здійснювати контроль за використанням коштів на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Крім цього, запланована розробка й інших проектів постанов правління Фонду, що більш досконало врегулюють питання професійної реабілітації потерпілих, їх забезпечення усіма видами доглядів, передбаченими чинним законодавством.
Виконавча дирекція Фонду постійно працює над пошуком нових шляхів для покращення якості надання медичних послуг потерпілим на виробництві. З цією метою 18 жовтня 2010 року в Київській облдержадміністрації відбулося підписання Меморандуму про співробітництво та організацію взаємовідносин між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Київською обласною державною адміністрацією та Київською обласною клінічною лікарнею.
Діяльність Сторін в межах цього Меморандуму буде спрямована на забезпечення умов для повернення потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, в тому числі інвалідів до нормальної життєдіяльності, активної трудової діяльності, адаптації в суспільному житті, профілактику ускладнень та рецидивів захворювань, відновлення працездатності, здатності до самообслуговування та повернення до активного життя.
Також ми працюємо над попередженням виробничого травматизму та профзахворювань, зменшенням рівня захворюваності та інвалідизації, зниженням ризиків, що пов`язані з шкідливими умовами праці, забезпеченням в необхідному обсязі лікувально-профілактичних і реабілітаційних заходів для відновлення здоров’я та професійно-трудових функцій потерпілих.
Для цього передбачається створити оптимальну систему лікувально-профілактичних заходів, медичної реабілітації та ефективного, якісного відновного лікування потерпілих з метою відновлення та компенсації порушених або втрачених функцій організму.
Також проводиться робота щодо створення ефективної системи медичної реабілітації потерпілих на виробництві шляхом розвитку власної санаторно-курортної та реабілітаційної бази Фонду.
Хочу звернути увагу місцевих органів державної виконавчої влади й органів місцевого самоврядування, роботодавців і громадських організацій на проблеми людей з обмеженими фізичними можливостями. Міжнародний день інвалідів, зрозуміло, громадськість не повинна відзначати як свято. Це можливість для суспільства в черговий раз запитати себе, що ж за цей рік зроблено для полегшення і покращення життя цих людей, вирішення проблем і клопотів, з якими вони щодня стикаються і сприймають їх через свій стан значно гостріше й болючіше, ніж здорові люди.
аш обов’язок допомагати людям, які зазнали травм на виробництві. Допомагати не лише матеріально, а насамперед своєю увагою і чуйністю, добрим словом і конкретною справою, і це ми намагаємось робити.
Користуючись нагодою, хочу побажати всім інвалідам міцного здоров’я, оптимізму, родинного затишку, заслуженої шани і вдячності людей, а також запевнити, що виконавча дирекція Фонду і надалі буде робити все можливе, щоб інваліди праці якнайбільше залучалися до активного способу життя, надавати їм допомогу у моральній, фізичній і соціальній реабілітації.
Професійні знання, уміння й навички потерпілих на виробництві, їхній життєвий і виробничий досвід значно перекривають необхідні матеріальні витрати на їх відновлення. Це світовий досвід. Відзначення Міжнародного дня інвалідів – закономірна й справедлива шана суспільства і нагадування всім про обов’язок перед інвалідами, котрі потребують постійного захисту і підтримки. Пам’ятаймо, що це не просто категорія людей. Це окремі трагедії і життя зі своїми надіями на те, що все колись буде краще».