Iнвалід на підприємстві
У приватного підприємця є наймані працівники, що працюють за трудовими договорами. Один з них є інвалідом. За якою ставкою приватному підприємцю нараховувати ЄСВ на зарплату інваліда: за ставкою 8,41 % чи за загальною, визначеною згідно з класом професійного ризику?
Відповідно до частини 13 статті 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI (далі – Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється у розмірі 8,41 % визначеної бази нарахування єдиного внеску для працюючих інвалідів.
Зазначене положення фактично повторюється в пункті 3.11 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. № 21-5 (далі – Інструкція № 21-5), де зазначено, що для підприємств, установ і організацій, у яких працюють інваліди, єдиний внесок встановлюється у розмірі 8,41 % суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» від 24.03.95 р. № 108/95-ВР, та суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги з тимчасової непрацездатності для працюючих інвалідів.
Отже, буквальне прочитання зазначеної норми свідчить, що спеціальна ставка єдиного внеску у розмірі 8,41 % встановлена лише для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди.
Законодавством до зазначеного переліку приватні підприємці, у яких працюють інваліди не включено. Й в такому вигляді зазначена норма зобов’язує приватних підприємців нараховувати єдиний внесок на зарплату працівника-інваліда за загальною ставкою, встановленою частиною 5 статтею 8 Закону № 2464 та підпунктом 3.1.1 Інструкції № 21-5 залежно від класу професійного ризику виробництва.
Саме такої позиції дотримується Пенсійний фонд України, який у листах від 08.05.2012 р. № 10531/03-20 та від 30.08.2012 р. № 17537/Г-4 зазначив, що на фізичних осіб – підприємців, які використовують працю інвалідів, пільга щодо ставки єдиного внеску у розмірі 8,41 % не поширюється. Тобто фізичні особи – суб'єкти підприємницької діяльності на фонд оплати праці найманих працівників, які є інвалідами, зобов'язані нараховувати єдиний внесок у розмірі, який визначається залежно від класу професійного ризику виробництва.
Сектор взаємодії із ЗМІ та громадськістю.