«Тиждень безпеки дитини» в дитячих садках м. Стаханова
Найвищими цінностями суспільства є життя і здоров’я дітей. Щоб дитина розвивалася гармонійно, була життєрадісною, виросла повноцінним громадянином, вона повинна бути насамперед здоровою морально і фізично. Максимальні умови для розвитку і виховання дітей дає дошкільний навчальний заклад. Саме дитячий садок є найпершим суспільним середовищем, в якому дитина адаптується до життя в товаристві незнайомих дітей та дорослих.
Тому в дитячих садках міста проводяться спеціальні заняття, що завершуються в кінці року проведенням «Тижня безпеки дитини».
Відповідно до спільного наказу управління освіти та виховання Стахановської міської ради і курсів ЦО м.Стаханова за №94-о від 17.05.2011р. щодо підготовки учасників навчально-виховного процесу до захисту та дій в умовах надзвичайних ситуацій та з метою поліпшення якості навчально-виховної роботи в дитячих закладах з забезпечення безпеки у надзвичайних ситуаціях у період з 31 травня по 3 червня 2011року в усіх ДНЗ міста проводився «Тиждень безпеки дитини».
Головною метою проведення «Тижня безпеки дитини» є:
- поліпшення якості навчально-виховної роботи з дітьми в дитячих закладах з питань особистої безпеки та захисту життя у НС;
- удосконалення теоретичних знань і практичних навичок педагогічних працівників дитячих закладів з питань захисту і дій в умовах НС;
- пропаганда педагогічного досвіду з проблем виховання та організації заходів із запобігання та реагування на НС.
В результаті проведення «Тижня безпеки дитини» встановлено, що в усіх ДНЗ міста є необхідна нормативна документація з проведення запланованого заходу: програма «Основи безпеки життєдіяльності дитини», керівниками дошкільних закладів видани накази з організації та проведення «Тижня безпеки дитини», розроблені відповідні плани та тематика. В плани включені наступні заходи: робота з дітьми по ОБЖД, заняття із співробітниками ДНЗ з охорони життя та здоров’я дітей, їх безпеки життєдіяльності, розробка методичних рекомендацій, пам’яток, ділових ігор, анкетування, проведення огляд-конкурсів (дитячого малюнка, дидактичних посібників та плакатів тощо), перевірка санітарно-технічного стану ДНЗ, засобів пожежогасіння і т.п., робота з батьками за цим напрямком роботи.
Всі заходи проводились в ДНЗ з 30 травня по 3 червня 2011року, однак, робота щодо підготовки дітей до захисту та дій в умовах НС проводиться на протязі всього навчального року на спеціальних заняттях, в ході режимних моментів, екскурсій, спостережень і різних ігор (сюжетно-рольових, дидактичних, розвиваючих, спортивних, ігор-драматизацій та ін.).
В рамках проведення «Тижня безпеки дитини» на базі ДНЗ №36 (завідуюча Шокарева О.В.) курси ЦО м.Стаханова (завідувач Чернюх О.О.) спільно з представниками управління освіти та виховання Стахановської міської ради (головний спеціаліст з дошкільної освіти УОВ Соколова О.В.), методистом методичного центра по дошкільному вихованню Семченко Т.М. приймали участь в методичному об’єднанні педагогів ДНЗ міста на тему «Безпека життєдіяльності дітей». Мета проведеного заходу – використання програмно-методичного забезпечення мінімально-достатнього та необхідного рівня знань і умінь дітей з питань особистої безпеки та захисту життя у НС. Ознайомлюючи присутніх з метою та планом проведення методичного об’єднання, О.В.Соколова відмітила, що «Тиждень безпеки дитини» - захід практичного закріплення у пам’яті дітей змісту всього сказаного і показаного вихователями протягом року та змісту варіантних дитячих ігор за тематикою охорони здоров’я і життя дітей. Завідувач курсів ЦО О.О.Чернюх зазначила, що навчально-виховна робота з дітьми повинна спрямовуватись на забезпечення необхідного рівня знань дитини для безпечного перебування в навколишньому середовищі, на вироблення норм поведінки в НС, свідоме бажання самостійно дбати про своє здоров’я. Саме тому дорослим важливо чітко усвідомити, що життєдіяльність дитини дошкільного віку має бути не лише змістовною, але й безпечною. О.О.Чернюх презентувала учасникам методичного об’єднання інформаційний матеріал для змістовного та наглядного оформлення тематичних куточків з питань цивільного захисту. Також в допомогу педагогам курсами ЦО була надана додаткова інформація (в електронному вигляді) – методичні матеріали та рекомендації щодо організації та проведення «Тижня безпеки дитини», календарне планування у трьох варіантах «Тижня безпеки дитини», конспекти занять з дітьми на різну тематику: «Коли я сам вдома», «Голосистий телефон», «Сірник маленький, а біда велика», розроблені курсами ЦО пам’ятки («Обережно, метан!», «Вітаміни з нітратами», «Сигнал «Увага, всім!» та ін.), також надані зразки журналу обліку та розкладу занять для проведення занять за 12-годинною програмою навчання для працівників системи освіти. В ході методичного об’єднання педагоги мали змогу обговорити основні методи роботи з вихованцями, обмінятися досвідом в цьому напрямку.
Як підбиття підсумків роботи педагогічних колективів ДНЗ міста за рік, в ДНЗ №36 (завідуюча Шокарева О.В.) з дітьми середньої групи було проведено комплексне інтегроване заняття на тему «На дорозі, в місті, вдома – все безпечно і знайомо» (вихователь Мананкова О.І.). На комплексному занятті діти в ігровій формі вивчали дорожні знаки, разом гасили «кішкін дім», рятуя потерпілих героїв казки, приймали активну участь в спортивних естафетах з елементами бігу, стрибків, кидання м’яча, що, в свою чергу, сприяло розвитку інтересу дітей до активної рухливої діяльності, формуванню потреби в систематичних заняттях фізичними вправами. Малюки ділились знаннями про поняття «пожежа», правила поведінки під час пожеж, викликали пожежну службу за телефоном «101». В ході заняття дітям було представлено рішення декількох ситуацій та шляхи виходу з них. Діти закріпили знання про основні правила безпечної поведінки на вулиці, вдома, коли є батьки і коли їх немає, що окремі дорослі можуть бути небезпечними, що не завжди приємна зовнішність людини зберігається з добрими намірами. Мета прведенного заняття – вдосконалення практичних вмінь та навичок дітей діяти в різних екстремальних ситуаціях, виховування ціннісного відношення до власного життя та здоров’я, почуттів взаємодії, обережності, відповідальності, самостійності. В дитячому садку оформлені тематичні папки з досвіду роботи методистів, вихователів, різноманітні методичні матеріали проведення заходів, спрямованих на зміцнення здоров’я, безпеку життєдіяльності, матеріали щодо підготовки та проведення «Тижня безпеки дитини».
В ДНЗ № 13 «Казка» (завідуюча Хоменко С.М.) проведено заняття із старшою группою за напрямком «Коли гра не доводить до добра». На протязі заняття діти відпрацьовували правила безпечної поведінки під час ігрової діяльності. Діти засвоїли, що місця біля вікон, на балконі – не для гри, що дуже важливо вміти вибирати безпечні предмети для гри та зручні місця проведення розваг. Малюки активно розгадували загадки про небезпечні предмети (голка, ножиці, ніж), при цьому засвоючи правила, що цими предметами не граються, а користуються під час праці, приймали участь у грі «Хто уважний» та складали колективну розповідь на прохання Незнайки про правила безпечної поведінки під час ігор. Мета проведенного заняття – формування розуміння у дітей наслідків необачної поведінки з іграшками під час ігор, усвідомлення того, що небезпека криється не в самих іграшках, а в невмілому, безвідповідальному користуванні.
Педагогічним колективом ДНЗ№7 «Горобинка» (завідуюча Григоренко Л.В.) підготовлен змістовний демонстраційний та дидактичний матеріал проведених заходів з питань захисту здоров’я та життя дітей. В основі проведення заходів «Тижня безпеки дитини» педколектив ДНЗ надає перевагу ігровим моментам, які викликають у дітей інтерес, спортивний азарт і дозволяють краще засвоїти і закріпити отримані знання, набуті практичні навички.
У роботі з вихованцями педагоги ДНЗ міста використовують багато різних методів і прийомів, а саме: показ, пояснення, бесіди, спостереження, заохочення, оцінка. Для легкого засвоєння матеріалу дітьми вихователі використовують дидактичний матеріал з цієї прорблеми. По группам, у коридорах ДНЗ міста розміщені тематичні стенди на різну тематику з питань безпеки життєдіяльності: «Правила безпеки на воді», «Коли я сам вдома», «Пожежник-рятувальник» та інші. Працівниками ДНЗ планується та проводиться робота з батьками щодо поліпшення засвоєння знань безпеки життєдіяльності дитини: консультації, наради, батьківські збори, анкетування. Плани пожежної евакуації та функціональні обов’язки кожного співробітника на випадок евакуації дітей є в усіх ДНЗ міста. Всі ДНЗ представили в УОВ Стахановської міської ради звіти про проведення «Тижня безпеки дитини».
В результаті підбиття підсумків та згідно спільного наказу курсів ЦО м.Стаханова та УОВ Стахановської міської ради № 107-о від 15.06.2011р. призові місця розподілилися таким чином:
1. Перше місце в огляд-конкурсі «Тиждень безпеки дитини» присуджено педагогічному колективу ДНЗ №36 «Дюймовочка» (завідуюча О.В.Шокарева). Колектив ДНЗ нагороджений перехідним кубком «Запобігти, врятувати, допомогти» і грамотой курсів ЦО м.Стаханова.
2. Друге місце присуджено педагогічному колективу ДНЗ№7
«Горобинка»(завідуюча Л.В.Григоренко). Колектив дитячого закладу нагороджений грамотой курсів ЦО м.Стаханова.
3. Третє місце присуджено педагогічному колективу ДНЗ№13 «Казка» (завідуюча С.М.Хоменко). Колектив дитячого закладу нагороджений грамотой курсів ЦО м.Стаханова.
Щиро вітаємо переможців!
О.О. Чернюх,
завідувач курсів ЦО м.Стаханова