Громадська презентація законів "Про інформацію" і "Про доступ до публічної інформації"
Світлана ЗАЛІЩУК («Новий Громадянин»):
Ми спробували визначити цікаві для людей проблеми. Зокрема, це бюджети міст. Мешканці малих міст зможуть довідатись про те, на який благоустрій вони можуть розраховувати. Зможуть довідатись про засекречені генплани, адже не кожен купить квартиру, якщо знатиме, що за два роки поруч із нею побудують сміттєспалювальний завод.
Люди повинні знати правду про тендери, про те, чому ями на дорозі. Про безкоштовну медицину - на що ми маємо право, і що не отримуємо в лікарнях. Про незаконні привласнення лісових і пляжних зон. Про небезпечні об’єкти – заводи, фабрики, могильники тощо.
Максим ЛАЦИБА
Гарантії, які нові закони дають людям:
1. Отримання інформації через інформаційні запити, в т.ч. електронною поштою, факсом і усно. Протягом 5 днів, а якщо велика інформація – до 20 днів.
Не тільки органи влади, а й юридичні особи, що фінансуються з місцевих бюджетів, зобов’язані відповідати на запити. Також і приватні - наприклад, монопольна приватна кампанія, яка вивозить сміття з ринку.
2. Обов’язок органів влади - оприлюднювати суспільно важливу інформацію. (Тендери, закупівлі, виконання державних програм).
Якщо в органів влади з’явилася інформація про ризик для життя і здоров’я людей (повінь, шкідливі викиди тощо) – вони обов’язково мають поінформувати про це людей. Інакше адміністративна і кримінальна відповідальність.
Також компанії мають повідомляти про якість харчових продуктів.
3. Доступ до колегіальних засідань суб’єктів владних повноважень (в т.ч. можна буде бути присутнім на засіданні Кабміну), крім встановлених законом випадків.
Кодекс про адміністративні правопорушення передбачає штраф у 425 грн. за ненадання інформації (невідповідь на інформаційний запит). Також це покарання має призначатись за нерозміщення інформації на сайті тощо.
Єгор СОБОЛЄВ:
Всі, хто займаються журналістикою, незалежно від того, чи працюють в «Урядовому кур’єрі», чи ведуть суспільно значущий блог, мають рівний доступ до інформації і рівні права на акредитацію, щоб висвітлювати діяльність органів влади.
Згідно закону, в акредитації не може бути відмовлено. Вимоги для акредитації прості і необтяжливі. Якщо документі подані, відмовити не можна.
Журналістське посвідчення дає доступ до органів місцевого самоврядування, в т.ч. до місцевих рад (які займаються дерибаном землі). У «таємних» органів типу ВР та СБУ є право обмежити доступ для всіх громадян, але цей документ має бути оприлюднений.
Дуже важлива норма: доступ для журналістів в місця усіх надзвичайних подій, зон лиха тощо не може бути обмежений (нещодавно нікого не пускали до метро «Університет», коли там нібито знайшли вибухівку).
Це стосується всіх громадян: уся інформація про використання грошей платників податків (не лише бюджетними установами, але й приватними компаніями) є відкритою.
Источник
Коментарів 9